FilmFYCGamesOscarsPGA Awards

2019 Producers Guild Awards: Complete list of nominations in 13 races

pga awards

The Producers Guild of America palms out its awards on Saturday, Jan. 19, 2019. That is three days earlier than the academy proclaims the nominations for the Oscars. Whereas the PGA ceremony is just not televised, it is a vital cease on the street to the Oscars.

The PGA Awards has an enviable monitor report at presaging the eventual Greatest Image winner on the Academy Awards. The guild and the academy have agreed on 20 of the newest 29 Greatest Image champs, together with final yr’s double winner. “The Shape of Water.”

Since each teams expanded the Greatest Image class, the PGA has predicted 70 of the 81 (i.e., 86.5%) of the Greatest Image nominees over the previous 9 years. Final yr the guild went seven for 9 in previewing the Oscars line-up: “Call Me by Your Name,” “Dunkirk,” “Get Out,” “Lady Bird,” “The Post,” “The Shape of Water” and “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.” The opposite 4 guild nominees have been “The Big Sick,” “I, Tonya,” “Molly’s Game” and “Wonder Woman” whereas the Oscars rounded out their roster with “Darkest Hour” and “Phantom Thread.” Each teams went with “The Shape of Water” for the highest prize.

DISCUSS All of the Oscar contenders with Hollywood insiders in our infamous boards

The complete list of nominations for the 3oth annual version of the PGA awards in the three movie and 10 TV classes consists of:

FILM

BEST PICTURE

“Black Panther”
Producer: Kevin Feige

“BlacKkKlansman”
Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

“Bohemian Rhapsody”
Producer: Graham King

“Crazy Rich Asians”
Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

“The Favourite”
Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

“Green Book”
Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

“A Quiet Place”
Producers: Michael Bay, Andrew Type, Brad Fuller

“Roma”
Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

“A Star Is Born”
Producers: Invoice Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

“Vice”
Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

BEST DOCUMENTARY FEATURE

“The Dawn Wall”
Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

“Free Solo”
Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

“Hal”
Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

“Into the Okavango”
Producer: Neil Gelinas

“RBG”
Producers: Betsy West, Julie Cohen

“Three Identical Strangers”
Producers: Becky Learn, Grace Hughes-Hallett

“Won’t You Be My Neighbor?”
Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

BEST ANIMATED FEATURE

“Dr. Seuss’ The Grinch”
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Incredibles 2”
Producers: John Walker, Nicole Grindle

“Isle of Dogs”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Ralph Breaks the Internet”
Producer: Clark Spencer

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

SIGN UP for Gold Derby’s free publication with newest predictions

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

“The Americans” (Season 6)
Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Lengthy, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Model

“Better Call Saul” (Season four)
Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Candy

“The Handmaid’s Tale” (Season 2)
Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

“Ozark” (Season 2)
Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Invoice Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

“This Is Us” (Season three)
Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

BEST COMEDY SERIES

“Atlanta” (Season 2)
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Barry” (Season 1)
Producers: Alec Berg, Invoice Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

“GLOW” (Season 2)
Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

“The Good Place” (Season three)
Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2)
Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

BEST LIMITED SERIES

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2)
Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

“Escape at Dannemora”
Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Invoice Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

“Maniac”
Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

“The Romanoffs”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Sharp Objects”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

BEST TV MOVIE

“Fahrenheit 451”
Producers: Sarah Inexperienced, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

“King Lear”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“My Dinner with Hervé”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Paterno”
Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

“Sense8: Together Until the End”
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

BEST NON-FICTION TELEVISION

“30 for 30” (Season 9)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season three)
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Queer Eye” (Season 1, Season 2)
Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

“Wild Wild Country” (Season 1)
Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

BEST LIVE ENTERTAINMENT AND TALK 

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24)
Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Weblog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5)
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season four)
Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

“Real Time with Bill Maher” (Season 16)
Producers: Invoice Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wooden

“Saturday Night Live” (Season 44)

BEST REALITY COMPETITION SERIES

“The Amazing Race” (Season 30)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

“America’s Got Talent” (Season 13)
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“RuPaul’s Drag Race” (Season 10)
Producers: *Eligibility Willpower Pending*

“Top Chef” (Season 15)
Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

“The Voice” (Season 14, Season 15)
Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The PGA doesn’t vet the person producers of short-form packages, sports activities packages, or youngsters’s packages.

BEST SHORT-FORM PROGRAM

“Biography: History, Herstory” (Season 1)
“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)
“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)
“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)
“Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

BEST SPORTS PROGRAM

“Being Serena” (Season 1)
“E:60” (2018)
“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)
“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season four)

BEST CHILDREN’S PROGRAM

“Fuller House” (Season four)
“PJ Masks” (Season 2)
“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)
“Sesame Street” (Season 48)
“Teen Titans Go!” (Season four)

PREDICT the Oscar nominees now; change them till January 22

Related posts
#OscarsSoWhiteAcademy AwardsAwards SeasonBlogFilmsMoviesOscars

Oscar Nomination Reactions – 2016 – the Addison Recorder

Games

Can the Warriors Three-Peat in the ‘New’ NBA?

Games

Enjoy Your Time in Frisco Texas

Games

Top 5 Android Trendy Apps of 2019